Nejstarší osídlení Bulharska: Od paleolitu po neolit

Jeskynní nálezy v Bačo Kiro a Varnenská nekropole – svědectví dávných věků

Když zavítáte na území dnešního Bulharska, málokdo tuší, že tato oblast ukrývá fascinující dědictví našich dávných předků. Již od středního paleolitu, před více než 100 000 lety, bylo toto území domovem prvních obyvatel Evropy. Archeologické objevy, jako jsou jeskynní nálezy v Bačo Kiro nebo záhadná Varnenská nekropole, nám dávají nahlédnout do života a zvyků dávných lidí, kteří tuto oblast obývali.

Jeskyně Bačo Kiro: Okno do života paleolitických lidí

Jeskyně Bačo Kiro, ležící nedaleko Drjanovského kláštera v severním Bulharsku, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť ve střední a jihovýchodní Evropě. Tato jeskyně sloužila jako útočiště pro pravěké lidi již před více než 40 000 lety. Objev zde zahrnuje nejen kamenné nástroje, ale i zbytky zvířat a důkazy o využívání ohně.

Paleolitičtí lidé z Bačo Kiro se živili lovem a sběrem, přičemž lovili zvířata jako srnce či jeleny. Z nalezených koster vědci zjistili, že místní obyvatelé měli vyspělou znalost zpracování masa i kůží. Kosti s náznaky rituálního zpracování ukazují na rané formy duchovních a kulturních zvyklostí.

Varnenská nekropole: Zlatý poklad neolitu

Zatímco Bačo Kiro nám představuje život lovců a sběračů, Varnenská nekropole na severním břehu Černého moře nabízí pohled do období neolitu (7 000–3 000 př. n. l.), kdy se lidé začali usazovat a vytvářet první komplexní společnosti. Tento objev z 5. tisíciletí př. n. l. je považován za nejstarší naleziště zpracovaného zlata na světě.

V hrobech Varnenské nekropole, která byla objevena v roce 1972, archeologové odhalili více než 300 hrobů s bohatou výbavou. Zlaté šperky, keramika a ozdobné předměty svědčí o vyspělosti tehdejších řemeslníků a sociální stratifikaci. Zatímco některé hroby obsahovaly pouze několik předmětů, jiné patřily zřejmě významným členům komunity, o čemž svědčí množství zlata a náročnost jeho zpracování.

Každodenní život a zvyky prvních obyvatel

Obyvatelé neolitu, včetně těch, kteří žili v blízkosti Varnenské nekropole, stavěli své příbytky u řek a jezer, často na kůlech, aby se chránili před záplavami. Věnovali se zemědělství, pěstování obilovin a chovu dobytka. Velkou roli hrály i duchovní zvyklosti – uctívání slunce a víra v posmrtný život jsou patrné z vybavení hrobů, které často obsahují předměty na cestu „do dalšího světa.“

Fascinující dědictví

Jeskyně Bačo Kiro a Varnenská nekropole představují dva odlišné světy, které však dohromady tvoří obraz kontinuálního osídlení Bulharska. Tyto objevy jsou nejen svědectvím o technické dovednosti a duchovním bohatství dávných lidí, ale také připomínkou toho, jak hluboké kořeny má lidská civilizace na Balkáně.

Až příště zavítáte do Bulharska, věnujte chvíli těmto starodávným příběhům. Objevy z Bačo Kiro a Varnenské nekropole ukazují, že i dnes, v moderní době, můžeme nacházet inspiraci a úctu k dávné historii.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *